Δράσεις για την 7η Φεβρουαρίου, Πανελλήνια Ημέρα Ασφαλούς διαδικτύου

Το σχολείο μας 2ο Δημοτικό σχολείο Λευκάδας με τη συμμετοχή του τμήματος Β1 ήταν υποστηρικτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023 που διεξήχθη στις 7 Φεβρουαρίου 2023. Με αφορμή την πανελλήνια ημέρα που αφιερώνεται στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου, τα συνεργαζόμενα σχολεία του Etwinning project :”Back in time adventures”, δημιουργήσαμε  μια συνεργατική αφίσα-παρουσίαση, με τίτλο “Ενημερώνομαι εγώ δεν φοβάμαι ούτε λεπτό” παρουσιάσαμε το πρόβλημα της παραπληροφόρησης και των ψευδών ειδήσεων. Η αφίσα μας αναρτήθηκε σε μια συνεργατική  παρουσίαση και την καταθέσαμε στον αρμόδιο φορέα ως υποστηρικτές της SID 2023.

Τα συνεργαζόμενα σχολεία:

2ο Δημοτικό σχολείο Λευκάδας,48ο Νηπιαγωγείο Αθηνών,15ο Νηπιαγωγείο Πτολεμαΐδας,14ο Νηπιαγωγείο Πτολεμαΐδας,6ο Νηπιαγωγείο Ωραιοκάστρου,Przedszkole Samorządowe ‘Michałki’, Kindergarten No.18 in Kielce Poland