Γιορτάζουμε την Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού!

Την  Πέμπτη , 4 – 10 – 22 , το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο Πανλευκάδιο  γήπεδο, όπου γιόρτασε την Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Οι μαθητές όλων των τμημάτων συμμετείχαν σε αθλητικές δράσεις που ετοίμασαν και οργάνωσαν οι γυμνάστριες του σχολείου κα Λίτσα Αγγελάκη και κα Ελένη Μάιδα , αλλά και  σε αθλήματα  και παιχνίδια της αρεσκείας τους όπως   ποδόσφαιρο, σκοινάκι, τένις, χουλαχούπ, λίμπο κ. ά , δοκιμάζοντας τις ικανότητες, τα ταλέντα τους και τις αντοχές τους . Προσέλαβαν  έτσι , αλλά και μετέδωσαν με τον   καλύτερο  τρόπο   το κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ»:

Μέσα από το παιχνίδι και τις αθλητικές δραστηριότητες, μέσα από την συστηματική ενασχόληση με τον αθλητισμό, μέσα από τις προσωπικές επιλογές, τα ταλέντα και την προτίμηση των παιδιών στον τρόπο που θα εντάξουν την άθληση στην καθημερινότητά τους, μέσα από το σχολικό περιβάλλον, τα παιδιά μας ωφελούνται από την ευεργετική επίδραση του αθλητισμού στη ζωή τους. Προετοιμάζουμε έτσι τη νέα γενιά αθλητών και φιλάθλων και  καλλιεργούμε στα παιδιά μας υγιεινές συνήθειες και υγιείς συμπεριφορές , καλλιεργούμε την αγάπη  τους για την άθληση, την υγεία, τη ζωή!