Εκδρομή της Α΄ Τάξης στο Θαλασσινό Μουσείο της Λυγιάς

Με αφορμή την υλοποίηση του τελευταίου Θεματικού Κύκλου «Τρέχει . . . τρέχει  . . . το νερό» στο μάθημα «Εργαστηρία  Δεξιοτήτων» οι λιλιπούτειοι μαθητές του σχολείου επισκέφθηκαν το θαλασσινό μουσείο που στεγάζεται στο Δημοτικό Σχολείο της Λυγιάς.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε σαφώς με την προγραμματισμένη μας ξενάγηση στο μουσείο. Τα παιδιά με ενθουσιασμό και αφοσίωση γνώρισαν τον θαλάσσιο κόσμο. Είδαμε…. και τι δεν είδαμε! Ταριχευμένα ψάρια, όστρακα, το καβούκι μιας θαλάσσιας χελώνας, οφίουρους και άλλα πολλά από τις μακρινές θάλασσες της Πολυνησίας.

Δεν θα μπορούσαμε όμως να φύγουμε αν πρώτα δεν εξερευνούσαμε και την αυλή του σχολείου που μας φιλοξένησε , φεύγοντας έτσι με τις καλύτερες εντυπώσεις!